Usisivač slabo usisava – kako očistiti usisivač
Usisivač je sprava bez koje ne možemo zamisliti život i kada radi kako treba čišćenje stana ili kuće obavi se brzo i efikasno. Međutim dugotrajnom upotrebom dešava se da usisivač sve slabije i slabije vuče tako da vam treba sve više i više vremena za čišćenje. Uz ovaj problem često ide i dodatni – termička zaštita sve češće isključuje usisivač i pre nastavka rada treba da sačekate i po pola sata kako bi mogao ponovo da se uključi. Ukoliko se problem ne rješava, dešava se da ne možete da usisate ni jednu sobu, a da termička zaštita ne odreaguje. Mnogi u ovakvoj situaciji kupe novi usisivač kako bi rješili problem. Međutim rešenje ove situacije više je nego jednostavno
- Otvorite deo usisivača u kome se nalazi kesa za prašinu.
- Obratite pažnju na gumu na poklopcu. Ova guma bi kada se poklopac zatvori trebalo da ostvari kontakt sa gumom na kesi za prašinu i da hermetički dihtuje. U ovom slučaju na gumi su se stvorile naslage prašine koje su na nekim mjestima debele i do jednog milimetra.
Zbog toga dvije gume ne prijanjaju jedna na drugu i motor umesto da vuče vazduh kroz crijevo usisivača, vazduh uvlači između ove dvije gume što značajno smanjuje snagu čišćenja. - Slično se može desiti i na gumenom dijelu kese za prašinu.
- Rješenje je pretpostavljate jednostavno. Vlažnom krpom odstranite tvrde naslage sa gumene zaptivke.
- Isto uradite i na kesi za prašinu
- Nakon toga potrebno je i očistiti filtere koji se posle duže upotrebe usisivača znatno zaprljaju.
- Izvadite usisni filter iz ležišta
- Isto učinite i sa filterom koji prečišćava vazduh koji izlazi iz usisivača.
- Oba filtera prvo dobro istresite, a zatim operite vodom i deterdžentom (možete i staviti nove u koliko ih imate).
- Nakon sušenja vratite filtere na mjesto
- Kada budete uključili usisivač vidjećete da on ponovo radi kao nov – dobro usisava i ne pregrijava se.
Komentariši